O projektu

aneb: Jak to všechno bylo

 

Když se v roce 1999 "regionální digitální archiv" spolku Česká Kanada naplnil natolik, že bylo třeba do něj vnést systém, začali jsme hledat po muzeích odborníky, kteří by nám poradili. Našli jsme mnohé kvalifikované, vstřícné a zanícené muzejníky, ale rozhodně ne propracovanou muzejní metodiku odpovídající současným požadavkům a využívající možností současných technologií.

Malá neformální skupina, která takto vznikla začala tedy sama takovou metodiku tvořit. Při důsledném domýšlení jednotlivých možností nás samotné překvapilo, jak hluboko může moderní technologie zasáhnout do zavedené muzejní praxe a jaké efekty může přinést.

Jsme si vědomi toho, že zavedení navrhovaných postupů je úkol na léta či desetiletí, který nelze zvládnout bez fandovství muzejníků a finanční podpory veřejných zdrojů. Proto předkládáme k veřejnému posouzení jednotlivé dílčí studie a dokumenty tak jak vznikají. Chceme tak nejen seznamovat odbornou veřejnost s postupem metodických prací, ale zejména chceme najít další spolupracovníky a fandy.

Poněkud trpkou epizodou ve vývoji projektu byla spolupráce s Ministerstvem kultury a Asociací muzeí a galerií. Když jsme jim předložili naše studie, tak zapláli velkým nadšením, ze kterého vznikla "Iniciační skupina" (Ministerstvo, AMK, MZM, Česká Kanada, olomoucké muzeum), ve které jsme z našich studií vytvořili záměr projektu "Kulturní dědictví pro všechny". Ten byl na podzim 2001 přednesen na muzejnickém kolokviu v Brně a přijat AMG i Ministerstvem (zde jako úkol na rok 2003 s nejvyšší prioritou). Tím však veškeré snahy slovutných institucí skončily (poslední schůzka byla v lednu 2002).

Proto část aktivních členů této skupiny přizvala ke spolupráci další příznivce a založila občanské sdružení Doré. V rámci tohoto spolku dopracováváme metodiku, programujeme modelovou aplikaci, píšeme manuály, digitalizujeme a zkušebně plníme systém prvními daty.